TOYOTA OTOMOTİV SANAYİ TÜRKİYE A.Ş.
Yazı Boyutu
a A

Çevre Turu Aktivitesi Üçüncü Yılını Tamamladı

22 Mayıs 2012
Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye ve Sakarya Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile ilk olarak 2009-2010 eğitim yılında başlayan Çevre Turu aktivitesinin 3.yılı tamamlandı. 
 
İlkolul beşinci sınıf öğrencilerini kapsayan aktiviteye ilk yıl Arifiye İlçesi İlköğretim Okullarından 400 öğrenci, ikinci yıl ise Serdivan İlçesi’nden 1.200 öğrenci katılımda bulundu. Üçüncü yılını tamamlayan Çevre Turu aktivitesi kapsamında bu yıl Erenler ilçesinden 1.033 öğrenci Toyota Türkiye’nin çevreci faaliyetlerinin yanısıra üretim prosesini yakından tanıma fırsatı edindiler. Başladığından bu yana 3.000’e yakın öğrencinin katıldığı ve her birinin gönüllü çevreciler olmalarını hedefleyen proje, öğrenci ve eğitimciler tarafından ilgiyle takip edilmektedir.
 
Çevre Turu”na katılımda bulunan öğrenciler çevre bilincini geliştirici sunumlar izleyip, fabrikada kullanılan güneş enerjisi kullanımını yerinde inceleme, fabrikanın arıtma tesislerini ve üretim alanlarını keşfetme, tesis alanındaki biyolojik çeşitliliği gözlemleme ve atık ayrıştırma temalı bir oyuna katılarak, fabrikadan çıkan atıkları kullanmak suretiyle çeşitli projeler üretme fırsatını bulabilmektedirler. Günün sonunda her bir öğrenciye “çevre gönüllüsü sertifikası” ve her gruba ise okullarında dikmeleri için çam fidanları verilmektedir. Son iki yıldır Toyota Çevre Gönüllülerinin de desteği ile daha da gelişen aktivite, yarım günlük bir süre içinde öğrencilerin ilgisini sürekli çekerek, çevre bilincinin gelişmesine önemli katkı sağlamaktadır.  
    
 
 
Üçüncü yılında Erenler ilçesinden 1.033 öğrencinin 18 grup halinde katılımda bulunduğu Çevre Turu aktivitesi için son grubun katılımının ardından günün sonunda, katkılarından dolayı Erenler Milli Eğitim Müdürü Sn.Koray Oktay Özten, Toyota Türkiye Kurumsal Strateji Planlama Genel Müdür Yardımcısı Sn.Cengiz Belgin’e bir plaket sunarak, çocukların çevre ile ilgili bilinçlenmelerine olan katkılarından dolayı teşekkür etti. Plaket töreni esnasında Sn.Belgin “Dünyamızda çevre sorunları giderek artarken, bu konuda çocuklarımızın duyarlılıklarını ve bilinçlerini geliştirmeye katkıda bulunmaktan memnuniyet duyuyoruz. Sakarya Valiliğine ve İl Milli Eğitim ve Erenler İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine Çevre Turu projemize destekleri ve işbirlikleri için teşekkürlerimi iletmek istiyorum” dedi.