TOYOTA OTOMOTİV SANAYİ TÜRKİYE A.Ş.
Yazı Boyutu
a A

İŞKUR, Toyota Otomotiv Sanayi, Toyota Boshoku ve Yazaki İstihdam İşbirliğine Gitti

04 Şubat 2016
Toyota Otomotiv Sanayi A.Ş., Toyota Boshoku Türkiye A.Ş. ve Yazaki Kuzuluk A.Ş., İŞKUR programları aracılığı ile 4 bin kişinin istihdamına katkı sağlamak üzere sözleşme imzaladı. Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) Projesi ile otomotiv sektörünün ihtiyaç duyduğu niteliklere sahip iş gücünün yetiştirilmesi sağlanacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu’nun da katılımıyla gerçekleşen imza töreniyle duyurulan işbirliği bölgeye değer katacak.
 
Toyota Otomotiv Sanayi A.Ş, Toyota Boshoku Türkiye A.Ş, Yazaki Kuzuluk A.Ş ve İŞKUR işbirliği ile toplamda 4 bin kişiye istihdam sağlayacak sözleşme imzaladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu’nun yanı sıra, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Erdem, İŞKUR Genel Müdür V. Mehmet Ali Özkan, Toyota Otomotiv Sanayi Genel Müdür ve CEO’su Hiroshi Kato, Toyota Boshoku Türkiye Başkanı Halim Turhan ve Yazaki Kuzuluk Genel Müdürü Alper Yıldızdaş’ın da hazır bulunduğu imza töreni, Serdivan Belediyesi Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Diğer işverenlere de örnek teşkil edecek olan UMEM Projesi ile otomotiv sektörünün ihtiyaç duyduğu işgücü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı Meslek Liseleri ile Mesleki Eğitim Merkezleri’nde yetiştirilecek.
 
Yaklaşık 3 bin kişiye Sakarya’daki mesleki ve teknik okullarda 4 hafta boyunca teorik ve atölye eğitimlerinin verileceği UMEM projesi kapsamında, belirlenen 5 meslek lisesi ve 6 mesleki eğitim merkezinin kurs süresince eğitici ücretleri ile temrin malzeme bedelleri de İŞKUR tarafından karşılanacak. Proje okullarındaki eğitimler sonrası ise kursiyerlerin 5 ay süreyle işbaşı eğitim programına tabi tutulduktan sonra işe alınmaları sağlanacak.
 
Toyota Otomotiv Sanayi Genel Müdür ve CEO’su Hiroshi Kato, İŞKUR ile imzalanan işbirliği anlaşmasının firmalara sağladığı nitelikli işgücüne dikkat çekerken, “İŞKUR ile gerçekleştirdiğimiz işbirliği sonucunda bünyemize dahil olacak nitelikli işgücü, artan üretim hacmimize ve kaliteli üretim anlayışımıza katkı sağlayacaktır. Toyota Otomotiv Sanayi olarak bundan sonraki süreçte de İŞKUR ile işbirliğimizi sürdüreceğiz. İstihdama verdikleri bu önemli destekten dolayı başta Sayın Bakanımız Süleyman Soylu’ya ve İŞKUR Genel Müdürlüğüne teşekkürlerimizi sunarız” ifadelerini kullandı.
 
İŞKUR program süresince katılımcılara günlük 50 TL ve aylık 1.300 TL ödeme yaparken, kurs ve programlar süresince iş kazası ve meslek hastalığı primleri de yine Kurum tarafından ödenecek. İşe alınacak kişilerde Toyota Otomotiv Sanayi A.Ş en az düz lise mezunu ve Toyota Boshoku en az ortaokul mezunu olma şartı ararken, Yazaki firmasına başvuranların ise en az ilkokul mezunu olması gerekiyor. Ayrıca, Yazaki‘de istihdam edilecek kişilerin sadece 2 aylık beceri eğitimlerinden sonra işe alımları sağlanacak.
Programlara katılarak başarı gösteren kursiyerlere bitirme sertifikası verilerek, meslek ve iş deneyimi kazandırılması sağlanırken, fabrikada işbaşı eğitim programına katılan kursiyerlere asgari ücretin yüzde 50’sine kadar firma tarafından ilave ücret verilecek.
 
Ayrıca, yeni yapılan yasal düzenlemelere göre, işverenler kurs ve programları başarı ile bitiren 18-29 yaş grubunda bulunan genç katılımcıları program sonunda işe alınmaları durumunda 42 aya kadar SGK teşvikinden yararlanabilmektedir.