TOYOTA OTOMOTİV SANAYİ TÜRKİYE A.Ş.
Yazı Boyutu
a A

Toyota Türkiye Üretimde Çift Vardiyaya Geçti

22 Mart 2010
Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye A.Ş. yıl sonu için hedeflediği 73,000 adetlik araç üretimini gerçekleştirebilmek amacıyla çift vardiya uygulamasına başladı.
 
Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye A.Ş.'den yapılan açıklamada, çift vardiya uygulamasının 2003 yılı ve sonrasına ait büyüme hedefleri doğrultusunda atılan bir adım olduğu belirtildi.
 
Toyota Türkiye, üretime başladığı 1994 yılından bu yana tarihinde ilk kez çift vardiya uygulamasına geçiyor. Toyota'nın Adapazarı'ndaki fabrikasında 17 Mart 2003 tarihinde başlanan çift vardiya uygulaması öncesinde istihdam artışı ile birlikte uzun bir hazırlık ve eğitim süreci de yaşandı.
 
Toyota 'nın Avrupa'daki üretim üslerinden biri olan Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye A.Ş. bu yıl geçen seneye göre üretiminde yüzde 87 civarında bir artış gerçekleştirecek. 2003 yılı için hedeflenen 73,000 adetlik araç üretiminin büyük bir kısmı ihrac edilecek ve yaklaşık 600 milyon Euro tutarında bir ihracat geliri elde edilecek. Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye A.Ş. tarafından yapılan açıklamada, yıl sonunda 2,500 kişinin üzerinde bir istihdama ulaşılacağı, ve yıl içerisinde gerçekleşecek yatırım tutarının 180 milyon Euro'yu bulacağı ifade edildi.
 
Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye A.Ş. Corolla'nın Sedan ve Station Wagon modellerinin üretim ve ihracatını gerçekleştiriyor. Toyota'nın Adapazarı fabrikasında üçüncü bir modelin üretim hazırlıklarına da devam ediliyor. 2004 yılından itibaren sadece Türkiye'de üretilecek bu yeni model Avrupa pazarına ihraç edilecek.
 
Geçen sene Avrupa'da toplam 755,000 adet araç satışı gerçekleştiren Toyota'nın, Avrupa'da 2003 yılı için öngördüğü satış hedefi ise 790,000 adet. Açıklamada, Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye A.Ş.'nin, dünyanın üçüncü büyük otomobil üreticisi olan Toyota'nın Avrupa'daki başarılarına paralel olarak büyümekte olduğu ifade edildi.