TOYOTA OTOMOTİV SANAYİ TÜRKİYE A.Ş.
Yazı Boyutu
a A

Toyota Türkiye üretiminin 10. yılını kutluyor

22 Mart 2010
Adapazarı - Toyota'nın Avrupa'daki üretim merkezlerinden biri olan Toyota Türkiye, Adapazarı'nda üretime başlamasının 10. yılını bugün yapılan bir törenle kutladı. Üretime başlamasından bu güne kadar geçen 10 yıllık sürede 335 bin araç üreten Toyota Türkiye, bu yıl Corolla Verso, Corolla Sedan ve Station Wagon modellerinden toplam 140 bin adet üretmeyi hedefliyor. 3,100 kişilik istihdama ve 700 Milyon Euro'luk yatırıma sahip olan şirket, bu yıl için toplam 1.6 Milyar Euro'luk ihracat hedefine ulaşmayı planlıyor.
 
Toyota'nın, 1994 yılında ilk Corolla'nın hattan çıkmasından bu yana geçen on yılı kutlamak amacıyla düzenlediği törene hükümet temsilcileri, yerel yöneticiler, tedarikçi firma temsilcileriyle Toyota'nın Japonya ve Avrupa'daki üst düzey temsilcileri katıldı.
 
Toyota geçtiğimiz Ekim ayında, Avrupa'daki 2.5 milyonuncu aracını üreterek, şirketin Avrupa operasyonlarında önemli bir noktaya ulaştı. Temel modelleri olan Yaris, Corolla, Corolla Verso ve Avensis modellerinin hepsini Avrupa'da üreten Toyota; İngiltere, Fransa, Türkiye ve Polonya'daki fabrikalarında bu yıl toplam 565 bin adet otomobil, 466 bin adet motor ve 198 bin adet şanzıman üretmeyi planlıyor.
 
Toyota Türkiye Genel Müdür ve CEO'su Koji Kobayashi yaptığı açıklamada; "Bugün şirketimiz, çalışanlarımız ve bize on yılı aşkın süredir destek veren diğer tüm paydaşlarımız için çok önemli bir gün. Daha nice on yıllarda, en kaliteli araçları üretmeye ve topluma katkıda bulunmaya devam edeceğiz" dedi.
 
Toyota Türkiye tarafından, 10. üretim yılı nedeniyle, üç teknik okula eğitim amaçlı kullanılmak üzere birer adet ve Adapazarı halkına daha iyi bir hizmet verebilmesi amacıyla da, Adapazarı Büyükşehir Belediyesi'ne bir adet Corolla bağışlandı. Gerek Toyota, gerekse bölgedeki diğer sanayi kuruluşlarına yönelik eleman yetiştiren ve bünyelerinde Otomotiv ve Motor bölümleri bulunan; Sakarya Meslek Yüksek Okulu, Sakarya Fatih Endüstri Meslek Lisesi ve Kocaeli Endüstri Meslek Lisesi'ne bağışlanan Toyota marka araçlar, öğrencilerin daha iyi bir şekilde eğitilmeleri amacıyla kullanılacak.