TOYOTA OTOMOTİV SANAYİ TÜRKİYE A.Ş.
Yazı Boyutu
a A

Kiraz Çiçeği Ağacı Dikim Aktivitesi

22 Mart 2010
2010 Türkiye'de Japonya yılını temel alarak, Japonya'nın simgesi olan kiraz çiçeği ağacı fidanlarının, her yıl 1000 fidan olmak üzere, 3 yıl boyunca Türkiye'nin çeşitli bölgelerine dikilmesini içeren hatıra çalışması vesilesiyle Türk Japon dostluğunun pekiştirilmesi, ayrıca ağaçlandırma faaliyetlerine ivme kazandırılarak ağaçlandırma yoluyla çevreye olan duyarlılığın geliştirilmesine katkıda bulunulacağı düşünülmektedir. Aktivite Japon sivil toplum örgütü “Uluslararası İşbirliği ve Eğitim Derneği (AICAT) “ tarafından desteklenmektedir.
 
Proje kapsamında Toyota Türkiye alanı içinde 50 kiraz çiçeği ağacı, şirket yetkilileri ve 2009 yılında hayata geçen çevre turu aktivitesi 3.grubunu oluşturan Arifiye Neviye İlköğretim Okulu ve Açmalar İlköğretim Okulu öğrencileri tarafından dikildi
 
 
Tören esnasında konuşan şirket genel müdürü ve CEO’su Sn.Tamer Ünlü “Bugün “2010 Türkiye’de Japonya Yılı” etkinliklerinden biri olan ve Japonya’da Sakura olarak anılan kiraz çiçeği ağaçlarının dikim töreni için biraradayız. 2010 yılı etkinlikleri yürütme kurulu üç yıllık bir proje halinde her yıl bin sakura ağacının Türkiye’nin çeşitli illerinde dikim faaliyetini diğer aktivitelerle birlikte belirlemiştir. Japonya’nın ulusal sembolü sayılan ve genelde Nisan ayı içinde açan çiçekleri ile baharın müjdecisi kabul edilen Sakura ağaçları için çeşitli festivaller, etkinlikler düzenlenmektedir. Bu kapsamda 2010 yılı için bugün dikimi gerçekleşen elli ağaçla birlikte İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, İzmit, Akhisar, Eskişehir, Kırşehir illerinde toplam bin ağacın dikimi gerçekleşmiş olacaktır. 2010 Yılı etkinliği olmasının yanısıra, çevre sorunlarının dünyayı tehdit ettiği günümüzde, dikilen her ağacın çevreye katkısını göz önüne alarak, bu yıl hayata geçirdiğimiz “çocuklar için çevre turu” aktivitesi ile bugünkü töreni birleştirdik. “2010 Türkiye’de Japonya Yılı” dolayısıyla gerçekleşecek olan tüm etkinliklerle iki ülke arasındaki yüzyılı aşkın süreden bu yana gelişen sağlam dostluk bağının daha güçlenmesini diler, çocuklarımızla birlikte gerçekleştirdiğimiz Sakura ağaçları dikim törenine katılımınız için teşekkür ederim” dedi.