TOYOTA OTOMOTİV SANAYİ TÜRKİYE A.Ş.
Yazı Boyutu
a A

Toyota Türkiye'de Görev Değişikliği

09 Ağustos 2010
Sakarya — Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye AŞ (Toyota Türkiye)’den yapılan açıklamaya göre, Genel Müdür Yardımcısı Sn.Orhan Özer şirketin yeni Genel Müdür ve CEO'su olarak atandı. 2007 yılından bu yana bu görevi yürütmekte olan Sn.Tamer Ünlü bundan sonra Kıdemli Danışman olarak hizmet verecektir. Şirkette Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı olarak görevini sürdürmekte olan Sn.Takeshi Marusawa ise Baş Koordinatör ve Genel Müdür Danışmanı olarak yeni bir göreve atandı. Görev değişiklikleri, Yönetim Kurulu Toplantısı sonrası 1 Temmuz 2010 itibarıyla geçerli olacaktır.
 
 
Toyota Türkiye’nin yeni Genel Müdür ve CEO’su olarak atanan Sn.Orhan Özer, 1957 yılında Bursa’da doğdu. Galatasaray Lisesi’nden sonra, Orta Doğu Teknik Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Özel sektörde üstlendiği yöneticilik görevlerinin ardından 1995 yılında -o dönemki adıyla Toyotasa- Toyota Türkiye’de Mali ve İdari İşler Genel Müdür Yardımcılığı görevine atandı ve 2002 yılına kadar bu görevi sürdürdü. 2002 yılında Brüksel’de bulunan Toyota’nın Avrupa Merkezine transfer olarak, 2008 Haziran ayına kadar Bilgi Sistemleri ve Mali İşler Bölümlerinden Sorumlu Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü. 2008 Temmuz ayında Toyota Türkiye’ye dönerek, şirkette halen sürdürmekte olduğu Kıdemli Genel Müdür Yardımcılığı görevini üstlendi. Sn.Özer evli ve iki çocuk babasıdır.
 
 
Yaptığı açıklamada Sn.Orhan Özer: “Toyota Türkiye’nin Genel Müdür ve CEO’su olarak atanmış olmaktan onur duyuyorum. Şirketin genel felsefesi olan Toyota Yaklaşımını (Toyota Way) şirket içinde daha da yaygınlaştırarak sürdürmek, temel prensipler olan “Sürekli İyileştirme” ve “İnsana Saygı” doğrultusunda Toyota Türkiye’yi ileriye götürmek ve rekabetçi gücünü arttırmak için çalışacağım. Bunu da sahip olduğumuz en değerli kaynağımız, yetenekli yönetici ve çalışanlarımızın gayretleriyle ve onlarla birlikte başaracağız. Bu vesile ile şirketin kuruluşundan bu yana 20 yıl boyunca yaptığı katkılardan ve önderliğinden dolayı Sn.Tamer Ünlü’ye en derin teşekkürlerimi sunarım” dedi.
 
Baş Koordinatör ve Genel Müdür Danışmanı olarak Toyota Türkiye’de yeni bir göreve atanan Sn.Takeshi Marusawa, 1962 yılında Japonya’da doğdu. Kobe Üniversitesi İşletme Bölümünden mezun olduğu 1986 yılında Toyota organizasyonunda görev almaya başlayan Sn.Marusawa, Japonya’da 2002 yılına kadar çeşitli görevler üstlendi. 2003 yılında Toyota Motor Avrupa Brüksel’e transfer olarak, 2005 yılına kadar aldığı görevler sonrasında 2006 yılında Global Proje Planlama Grubu’nda çalışmak üzere tekrar Japonya’ya döndü. 2008 yılı Mart ayında Toyota Motor İtalya’da Kıdemli Yönetici Koordinatör olarak görev üstlenen Sn.Marusawa, aynı yılın Ağustos ayında Toyota Türkiye organizasyonunda Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı olarak atandı. Sn.Marusawa evli ve bir çocuk babasıdır.
 
Sakarya’da faaliyette olan Türkiye’nin lider otomotiv ihracatçılarından Toyota Türkiye, halen Verso ve Auris modellerini üretiyor. 3.000 çalışanı ve 1.2 Milyar Euro yatırımlarıyla ve ileri teknoloji ile ürettiği yüksek kaliteli araçların başta Avrupa ülkeleri olmak üzere %95’inden fazlasının ihracatıyla, ekonomiye ve topluma katkılarını sürdürmeye devam ediyor.