TOYOTA OTOMOTİV SANAYİ TÜRKİYE A.Ş.
Yazı Boyutu
a A

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sn.Nihat Ergün'ün Toyota Türkiye Ziyareti

11 Haziran 2012
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sn.Nihat Ergün, 2004 yılından bu yana Türkiye’nin ihracat liderleri arasında yer alan, Sakarya’da kurulu Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye üretim tesislerini 8 Haziran 2012 tarihinde ziyaret etti. Sn.Ergün, ziyareti esnasında Genel Müdür ve CEO Sn.Orhan Özer ve Baş Koordinatör Sn.Hiroshi Kato tarafından karşılandı.
 
Ziyareti esnasında fabrika üst yönetiminden şirketin üretim ve ihracat operasyonlarının son durumu ile ilgili bilgiler alan Bakan Ergün, üretimin gerçekleştiği Sakarya’da bulunan tesisleri yerinde inceledi. Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği Japonya gezisi esnasında görüştüğü Toyota yetkililerinden de almış olduğu bilgiler ışığında, Türk çalışanların üstün gayretleri ile üretimi gerçekleşen ve %90’dan fazlası ihraç edilen Verso ile Auris modelleri hakkında şirket yönetimi tarafından bilgilendirildi.
 
Ziyareti esnasında Bakan Ergün’e, Sakarya Valisi Sn.Mustafa Büyük, AK Parti Sakarya Milletvekili Sn.Şaban Dişli, Büyükşehir Belediye Başkanı Sn.Zeki Toçoğlu ve Sakarya il protokolü mensupları da eşlik etti.
 
2.500 çalışanıyla 40’tan fazla ülkeye araç ve parça ihracatı yaptıklarını ve 2011 yılında 1,4 milyar dolar ihracat geliri elde ettiklerini kaydeden Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye A.Ş. Genel Müdür ve CEO’su Sn.Orhan Özer, son 8 yılda toplam ihracat gelirinin 17 milyar dolar’a ulaştığını kaydetti.
 
Bakan Ergün,Toyota Türkiye yönetimi ile birlikte çalışanlarla biraraya gelerek, katkılarından ve başarılarından dolayı kendilerine teşekkür etti.