Hibrit Araçlar

Yazı Boyutu
A
a

Hibrit araçlarda, hem elektrik hem de benzin gücü dengeli bir şekilde kullanılabilmektedir. Dünya'nın ilk seri olarak üretilen Hibrit aracı Toyota Prius’tır.

Araç ilk çalıştırıldığında, veya düşük hızlarda bataryadan elektrik enerjisi kullanmaktadır. Sürüş koşullarına göre yüksek güç gerektiğinde benzin ile çalışan motor devreye girmektedir. En önemli kolaylığı ise, bataryası sürüş esnasında şarj olduğu için ayrıca fişe takılarak elektrik ile şarj edilmesinin gerekmemesidir. 

Hibrit Çalışma Prensibi
 

Çalışma

Elektrik motorunun düşük-hız tork avantajını kullanabilmek için, araç harekete başladığında, sadece batarya tarafından beslenen elektrik motoru kullanılır. Benzinli motorlar düşük hızlarda ve devirlerde yeterli tork üretemez, ancak elektrik motoru oldukça hızlı ve yüksek tork değerlerini dengeli olarak üretebilir. Bu da daha yumuşak bir başlangıç sağlar.

 

 

Yavaş Sürüş

Başlangıçta da belirttiğimiz gibi, elektrik motorları düşük hızlarda daha verimli olduğundan, belirli hızlara kadar bataryadan beslenen elektrik motoru kullanılır. Ancak eğer bataryanın şarj seviyesi düşük ise jeneratörü devreye sokmak için benzin motoru devreye girer.

 

 

Normal Sürüş

Enerji verimliliğini ön plana çıkartarak, tekerleklere hareket benzin motorundan direkt olarak iletilir. Sürüş koşullarına göre gücün bir kısmı da jeneratöre iletilir. Çift güç ünitesinin en uygun şekilde kullanımı ile benzin motorundan elde edilen güç minimum kayıp ile yola aktarılır. Bataryanın şarj seviyesi azaldığında, benzin motorundan elde edilen güç arttırılarak jeneratör ile bataryanın şarj edilmesi için kullanılır. 

 

 

Normal Sürüş / Şarj Durumu

Toyota Hibrit araçlarda benzin motoru yüksek verimlilik durumunda çalıştığından (yüksek hız – devir), aracı hareket ettirmekten daha fazla güç üretebilir. Bu durumda fazla enerji jeneratör yardımı ile bataryada depolanmak üzere elektriğe dönüştürülür.

 

 

Tam Güç / İvmelenme

Araç tam güce ihtiyaç duyduğunda (yokuş yukarı ya da araç geçişi sırasında), bataryadaki güç elektrik motoru ile destek güç olarak sisteme aktarılır. Benzinli motorun gücü ile birleştirildiğinde Toyota Hybrid araçlar bir üst motor segmentine yakın değerlerde verimlere ulaşırlar.

 

 

Yavaşlama / Enerji Kazanımı

Frenleme sırasında  ya da gaz pedalı bırakıldığında, Toyota Hibrit sistemi, aracın sahip olduğu kinetik enerji ile tekerleklerin elektrik motorunu çevirmesini sağlar.
Bu motorlar jeneratör görevi yaparak elektrik üretir. Böylece normalde sürtünme ve ısı ile kaybedilecek enerjinin, elektrik enerjisine dönüşerek tekrar kullanılmak üzere bataryada depolanması sağlanmış olur.

 

Duruş

Tüm güç ünitelerinin kapatılır ve böylelikle rölantide enerji harcamasının engellenir
Bataryanın şarj durumu azaldığında, araç statik durumda iken de benzinli motor devreye girerek jeneratör ile bataryanın tekrar doldurulması sağlanır.