TOYOTA OTOMOTİV SANAYİ TÜRKİYE A.Ş.
Yazı Boyutu
a A

Toyota Türkiye-Sakarya Valiliği İşbirliği ile düzenlenen Ortaokul ve Liseler Arası Teknik Proje Yarışması Sonuçlandı

08 Temmuz 2013
Toyota Türkiye ve Sakarya Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile ortaokul ve liseler arası Teknik Proje Yarışması bu yıl 8’nci kez gerçekleştirildi. Yarışmanın ödül töreni AFA Güzel Sanatlar Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlendi. Çevre ve otomasyon kategorilerinde 767 yakın öğrenci tarafından üretilen 345 proje içerisinden, 40 projeyi geliştiren 71 öğrenci ve en fazla projesi dereceye giren 2 okul ödül almaya hak kazandı. Törene Toyota Türkiye Finans ve İdari İşler Direktörü Levent Yüksel ve Kurumsal Strateji Planlama Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Belgin de katıldı.
 
Ödül töreninde bir konuşma yapan Levent Yüksel, ödül alacak projeleri üreten öğrencilerin yaklaşık 6 aylık bir süreç boyunca çalıştıklarını belirterek “ Başlangıçta sadece bir fikir iken, araştırdılar, zorluklarla başa çıktılar, ekip olarak çalışmayı öğrendiler ve bugün hayata geçirilmiş bir proje durumuna getirdiler. Buna azim ve yenilikçi girişim denir. Biz de çalışanlarımızla birlikte bu kavramı günlük yaşantımız içinde çokça kullanıyoruz. Toyota üretim sistemi içinde önemli bir yeri olan kaizen, daha iyiye ulaşmak için sürekli iyileştirme anlamına gelir. Çalışanlarımızın yaptığı küçük-büyük her türlü öneri daha iyiye ulaşmak için sürekli bir değişim ve çabadır. İşte teknik proje yarışması da, bu felsefeden yola çıkılarak geliştirilmiştir.” dedi. Yüksel şunları söyledi;
“Yarışmamızın iki  alanı olan çevre ve otomasyon konularında, öğrencilerimiz çeşitli projeler geliştirerek, bir rekabet ortamında yarıştılar. Öncelikle tüm öğrencilere ve öğretmenlerine katkılarından dolayı teşekkür etmek istiyorum. Bugün ödül kazanan projeleri sizlerle birlikte göreceğiz. Onları da kutluyor, başarılarının devamını diliyorum. Şirketimizin sosyal sorumluluk aktivitelerinden biri olarak 2006 yılında başlayan ve bu yıl 8’nci kez gerçekleşen Teknik Proje Yarışmamıza değerli katkılarından ve desteklerinden dolayı Sakarya Valiliğine ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerine çok teşekkür ediyor, ödül alan tüm öğrencilerimizi bir kez daha tebrik ediyorum”.
 
Yarışmada ilk 10’a giren 71 öğrencinin tamamı ödüllendirilirken, kategori birincilerine tablet bilgisayar, ikincilere fotoğraf makinası, üçüncülere kol saati ödül olarak verildi. En çok projesi dereceye giren okullar ise projeksiyon makinası ve laptop ile ödüllendirildi.