TOYOTA OTOMOTİV SANAYİ TÜRKİYE A.Ş.
Yazı Boyutu
a A

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye ve Sakarya Üniversitesi İşbirliği İlk Yılını Başarıyla Tamamladı

24 Kasım 2015
 Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye’nin eğitime verdiği destek hız kesmeden devam ediyor. Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, Sakarya Üniversitesi ile geçtiğimiz yıl imzaladığı işbirliği sonucunda gençlere fırsat kapıları araladı. Bu işbirliği ile geleceğin mühendislerine staj, deneyim ve gelişim imkanları sağlanıyor.
İçinde bulunduğu toplumun sürekli gelişimine destek verme anlayışıyla faaliyetlerini sürdüren Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, geçtiğimiz yıl Sakarya Üniversitesi ile bir işbirliği protokolü imzaladı. Üniversite gençliğini desteklemeyi ve geleceğin mühendislerine staj, deneyim ve gelişim imkanları sağlamayı amaçlayan Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, bu işbirliğinin ilk meyvelerini aldı. 
 
2014-2015 yılında Sakarya Üniversitesi’nden 101 öğrenciye staj imkanı sağlandı. UM-DE projesi kapsamında 6 Endüstri Mühendisliği öğrencisi 16 hafta, 7+1 projesi kapsamında Makina ve Bilgisayar Mühendisliği’nden 4, İnsan Kaynakları Yönetimi’nden 5 olmak üzere toplam 9 öğrenci 16 hafta staj yaparak, teorik bilgilerini gerçek iş yaşamında pekiştirdi. 3+1 projesi kapsamında 19 farklı bölümden toplam 69 öğrenci bir eğitim dönemi boyunca stajlarını Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye’nin çeşitli bölümlerinde tamamladı. 
Yaz stajları programı kapsamında ise 2014 yılında 15, 2015 yılında ise 17 olmak üzere 32 öğrenci bu imkandan yararlandı. 
Ayrıca, öğrenci ve akademisyenlerden oluşan 10 farklı grupta yaklaşık 300 kişi fabrika ziyaretleri gerçekleştirdi. 2015 -  2016 öğretim yılında eğitime başlayacak Otomotiv Mühendisliği Bölümü’ne müfredat konusunda danışmanlık ve laboratuvarda eğitim amaçlı kullanılmak üzere 1 adet araç, 5 adet motor ve 5 adet şanzıman temin edildi.
 
Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye ve Sakarya Üniversitesi arasında karşılıklı sempozyum ve konferans etkinlikleri gerçekleştirildi. Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye ailelerine yönelik, Sakarya Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü’nden Yrd.Doç. Dr. Ümit Sahranç tarafından "Çocuğumuzla İletişim" ve Sakarya Üniversitesi Jeofizik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Levent Gülen katılımıyla “Daha Güvenli Bir Yaşam İçin Afet Bilinci” konferansları gerçekleştirildi. Sakarya Üniversitesi’nin organize ettiği bir uluslararası sempozyuma katkıda bulunan Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, aynı zamanda yıl boyunca öğrenci ve akademisyenlerin tez ve ödev çalışmalarına da katkıda bulundu. 
 
Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye A.Ş Genel Müdür ve CEO’su Orhan Özer, Sakarya Üniversitesi ile bu yıl ilki gerçekleştirilen işbirliğinden memnun kaldıklarını belirterek “Oldukça güzel ve başarılı bir başlangıç yaptık. Özellikle otomotiv sektöründe teknik eğitime ve teknolojinin değişimine ayak uyduracak gençlerin kariyerlerine katkıda bulunacak olan bu işbirliği,  öğrencilerin potansiyellerini ortaya çıkartmaları için de önemli bir fırsattır. İş yaşamına katılacak üniversite gençliğimizi destekleyen bir kurum olmayı ve onlara geleceğin kapılarını açmayı sorumluluklarımız arasında görüyoruz” dedi. 
Sakarya Üniversitesi Üniversite, Sanayi ve Toplum İşbirliği Koordinatörü Prof. Dr. HarunTaşkın ise bu işbirliğinden duyduğu memnuniyeti  “Cumhuriyetimizin 100. Yıl hedeflerine ulaşılmasında büyük önem taşıyan üniversite-sanayi işbirliği çalışmalarına değerli destekleri ile, öğrencilerin üniversite bünyesinde aldıkları meslekleriyle ilgili teorik eğitimleri pratik eğitimlerle tamamlamasına ve onların meslek hayatlarına hazırlanmasına katkıda bulunan ve Sakarya Üniversitesi olarak evrensel nitelikte, konusunda uzman ve araştırmacı, dünya vatandaşı olacak bireyler yetiştirme hedefimize yardımcı olan Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye  ile başlattığımız işbirliğinin uzun soluklu olmasını diliyoruz” diyerek dile getirdi.