TOYOTA OTOMOTİV SANAYİ TÜRKİYE A.Ş.
Yazı Boyutu
a A

Geleneksel Ekiden Yarışlarında Coşku ve Heyecan Doruktaydı

24 Kasım 2015
Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye tarafından geleneksel olarak her yıl yapılan “Ekiden” yarışında bu yıl birinciliği A Takımı aldı. Toyota Otomotiv Sanayi çalışanları ve ailelerinin katıldığı yarışlarda, coşku ve heyecan bir arada yaşandı.
 
Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye ve yan sanayi çalışanlarını bir araya getiren 'Ekiden' yarışı 18 Ekim Pazar günü gerçekleşti. 2003 yılından beri yapılan ve artık geleneksel hale gelerek 13.sü gerçekleşen Ekiden yarışlarına bu yıl 35 takım 385 koşucu ile katıldı. Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Sakarya Üretim Tesisleri'nde yer alan 950 metrelik koşu pistinde gerçekleştirilen yarışlarda parkuru ilk sırada A Takımı birinci bitirmeyi başarırken, ikinciliği Dragon üçüncülüğü de Birimiz Hepimiz İçin takımı aldı. 
 
Koşucuların yakınları ve aileleriyle birlikte yaklaşık 500 kişinin katıldığı Ekiden yarışı Toyota Otomotiv Sanayi tarafından ekip olma ve dayanışma duygusunu güçlendiren ve motivasyonu arttırmaya yönelik bir etkinlik olarak organize ediliyor. 
 
Uzun mesafe yarışı anlamına gelen “Ekiden”, 1917’de Japonya’da doğan bir bayrak yarışı olup, takım üyelerinin birbirlerinin omzuna geçirdikleri “tasuki” denilen kuşağı takım arkadaşına devretmesiyle gerçekleştiriliyor. Japoncada istasyon anlamına gelen 'eki' ve iletmek, nakletmek anlamında kullanılan 'den' kelimelerinin birleştirilmesiyle oluşmuş 'Ekiden' uzun mesafe yarışı anlamına geliyor.