TOYOTA OTOMOTİV SANAYİ TÜRKİYE A.Ş.
Yazı Boyutu
a A

Toyota Avrupa’da 10 Milyonuncu Aracını Üretti

04 Mayıs 2016
Toyota’nın Avrupa üretim faaliyetleri, 10 milyon adet toplam üretim ile yeni bir dönüm noktasına ulaştı. Bu başarının mimarları, Türkiye, İngiltere, Fransa, Polonya, Rusya, Çek Cumhuriyeti ve Portekiz olmak üzere Avrupa’nın 7 ülkesinde faaliyetlerini sürdürmekte olan 6 otomobil ve 3 motor güç ünitesi üretimini gerçekleştiren fabrikalardır.
 
Halen Avrupa’daki 6 otomobil üretim tesisinde Corolla, Verso, Auris, Auris Touring Sports, Yaris, Avensis ve Camry modelleri üretiliyor. Bu model skalasına 2016 yılının Ağustos ayında Rusya’da üretilmeye başlanacak olan RAV4 ve yılsonunda Sakarya’daki Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye’de seri üretimine geçilecek olan C-HR da eklenecek.
 
Toyota Avrupa’nın bu önemli dönüm noktası, Brüksel’deki Genel Müdürlük Binasında, tüm üretim tesislerinin çalışanları adına her fabrikadan temsilcilerin katılımıyla kutlandı. Sembolik olarak Avrupa’da üretilen ilk araç Carina E ve en yeni model Toyota C-HR’ın önünde gerçekleşen törene, Brüksel’deki çalışanların yanı sıra Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye’yi temsilen Gövde, Boya ve Montaj fabrikalarında üretim alanında görev yapan 3 çalışan da katıldı. Törende konuşan Toyota Motor Avrupa Başkanı ve CEO’su Dr. Johan van Zyl, “Bugün, Avrupa’da çalışan binlerce üretim çalışanımızla birlikte, üretimde eriştiğimiz 10 milyonuncu araç dönüm noktasının heyecanını kalbimizde hissediyoruz. Gelecek 2 yıl içerisinde Avrupa’daki, üretimimizin %20 oranında artacağını umuyoruz” dedi. Tören, üretim tesislerinden gelen temsilcilere, şirketlerine takdim etmeleri için gerçekleştirilen ödül merasimiyle son buldu. Tören sonrasında program, katılımcıların Brüksel’de güzel ve keyifli zaman geçirmeleri için hazırlanan etkinliklerle devam etti.

Geçen yıl Toyota’nın Avrupa’daki toplam otomobil üretimi 660.000 adet, Avrupa’da satılan araç sayısı ise 810.000 adet olarak gerçekleşirken,  64.000 adet Lexus’un da satışı geçtiğimiz yıl içinde gerçekleşti. Satılan tüm araçların %24’ünü hibrit modeller oluşturuyor. Avrupa’da satılan Toyota araçlarının %71’i Avrupa’da üretildi. Başka kıtalara da ihraç edilen araçlar, dünyanın çok çeşitli bölgelerinde Toyota kullanıcılarına ulaştı. Halen Avrupa’daki toplam Toyota yatırımı ise 9 milyar Euro’dur.