TOYOTA OTOMOTİV SANAYİ TÜRKİYE A.Ş.
Yazı Boyutu
a A

14’üncü Geleneksel Ekiden Yarışları Nefes Kesti

17 Mayıs 2016
Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye tarafından her yıl geleneksel olarak gerçekleştirilen Ekiden yarışlarını bu yıl da A Takımı zirvede tamamladı. Toyota Otomotiv Sanayi ve yan sanayi çalışanları ile ailelerinin katıldığı yarışlarda eğlenceli anlar yaşanırken, coşku ve heyecan doruktaydı.
 
Bu yıl 14’üncüsü gerçekleşen geleneksel ‘Ekiden’ yarışları 15 Mayıs Pazar günü Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye ve yan sanayi çalışanlarını bir araya getirdi. 2003 yılından beri düzenlenen yarışlara bu yıl 111 takımdan bin 165 koşucu katıldı. Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Sakarya Üretim Tesisleri'ndeki 950 metrelik koşu pistinde gerçekleştirilen yarışlarda Toyota Otomotiv Sanayi’den A Takımı ipi göğüslerken, ikinci Yazaki’den Birimiz Hepimiz İçin, üçüncü ise Sango’dan Sango Team  oldu.
 
Toyota Otomotiv Sanayi tarafından ekip olma ve dayanışma duygusunu güçlendirip motivasyonu artırmak amacıyla organize edilen yarışlara gösterilen ilgi bu yıl da yüksekti. Yaklaşık 3 bin 500 kişinin katıldığı 14’üncü Ekiden yarışları, 2003’ten bu yana en fazla katılım sağlanan yarışlar arasındaki yerini aldı.
 
Uzun mesafe yarışı anlamına gelen ‘Ekiden’, 1917’de Japonya’da doğan bir bayrak yarışı olup, takım üyelerinin birbirlerinin omzuna geçirdikleri “tasuki” denilen kuşağı takım arkadaşına devretmesiyle gerçekleştiriliyor. Japonca’da istasyon anlamına gelen 'eki' ve iletmek, nakletmek anlamında kullanılan 'den' kelimelerinin birleştirilmesiyle oluşmuş 'Ekiden' uzun mesafe yarışı anlamına geliyor.