TOYOTA OTOMOTİV SANAYİ TÜRKİYE A.Ş.
Yazı Boyutu
a A

11’inci Teknik Proje Yarışması Sonuçlandı

24 Mayıs 2016
Bu yıl 11’incisi düzenlenen Ortaokul ve Liseler Arası Teknik Proje Yarışması sonuçlandı. Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye ve Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle gerçekleştirilen yarışmada dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi.
 
Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye ve Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle Sakarya genelinde gerçekleştirilen Teknik Proje Yarışması’nın ödülleri  törenle sahiplerini buldu. Sakarya Fikir ve Sanat Merkezi’nde ödül töreninin düzenlendiği yarışmaya bu yıl 264 öğrenci 162 projeyle dahil oldu. Törene, Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Genel Müdür ve CEO’su  Hiroshi Kato ile Finans ve İdari İşler Direktörü Tamer Beksan’ın yanında Sakarya İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu da katıldı.
 
37 öğrenci tarafından çevre ve otomasyon kategorilerinde üretilen 20 proje ödüllendirildi. Proje kapsamında derecede en fazla öğrencisi olan lise Geyve METEM Lisesi olurken, en fazla dereceye giren öğrenci çıkaran ortaokul ise Mithat Paşa Ortaokulu oldu. Ödül töreninde birinci olan öğrencilere 2 adet tam altın, ikinci olanlara 1 adet tam altın, üçüncülere 1 adet yarım altın, dördüncü ve beşincilere ise sırt çantası hediye edildi.
 
Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Genel Müdür ve CEO’su Hiroshi Kato yarışmayla ilgili ödül töreninde yaptığı konuşmada Toyota’ın eğitime ve toplumla birlikte sürdürülebilir gelişime çok önem veren bir şirket olduğunun altını çizerken, “Global Toyota anlayışıyla Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye olarak, genç beyinlerin özgün fikirlerini ve hayal güçlerini desteklemekteyiz. Bundan yola çıkarak, teknik proje yarışmasını Sakarya’da 11 yıl önce gerçekleştirmeye başladık” dedi. Yarışmanın başlangıcından bu yana 5 binden fazla öğrenciye ulaşmalarından duyduğu memnuniyeti dile getiren Kato, “Ürettikleri projelerle yarışmaya katılan tüm öğrencilerimize teşekkür ediyorum. Bu yıl da ödüle layık görülen genç arkadaşlarımızı tebrik ederken hepsinin başarılarının devamını diliyorum. Bu ve diğer projelerimize destek olan Sakarya Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne de katkılarından dolayı ayrıca teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Törene katılan İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu ise, “Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Toyota Otomotiv Sanayi’nin ortaklaşa yürüttükleri bu proje ile geleceğin bilim insanı olma potansiyeline sahip çocuklarımızın erken yaşlarda keşfedilmesi ve var olan yeteneklerinin geliştirilmesi amaçlıyoruz. Toyota Otomotiv Sanayi ile geliştirmiş olduğumuz ortak çalışma ve  işbirliği anlayışının Sakarya eğitimine ve dolayısıyla bilim ve teknolojiye önemli katkılar sunacağını ümit ediyorum” dedi.