TOYOTA OTOMOTİV SANAYİ TÜRKİYE A.Ş.
Yazı Boyutu
a A

Toyota Way

Toyota'nın hikayesi, Sakichi Toyoda'nın, 19. yüzyıl sonlarında Japonya tekstil endüstrisi için bir devrim olan Japonya'nın ilk otomatik dokuma tezgahını icat etmesiyle başlamıştır. Sakichi Toyoda, 1918 Ocak ayında Toyoda iplik ve dokuma fabrikasını kurmasının ardından, büyük rüyası olan otomatik dokuma tezgahını oğlu Kiichiro'nun da yardımı ile 1924 yılında tamamlamıştır. İki yıl sonra da Toyoda otomatik dokuma tezgahları fabrikası kurulmuştur.
 

Babası gibi bir mucit olan Kiichiro, 1920'lerde yapmış olduğu Amerika ve Avrupa gezilerinde, yeni gelişen otomotiv endüstrisinden derinden etkilenmişti. Kiichiro, babasının otomatik dokuma tezgahının patentinin satılmasından elde ettiği £100,000'un çoğunu kullanarak, 1937 yılında Toyota Motor Corporation'u (TMC) kurmuştur. O günlerden bu yana dokuma tezgahlarından araçlara uzanan Toyota tecrübesi, üretimde öncülüklerle dolu bir başarı hikayesine dönüşmüştür.

Toyota'da, kuruma hayat veren ortak değerleri, inançları ve iş tarzı özetlenerek bir kavram oluşturulmuştur. Bu kavrama kısaca "Toyota Way" adı verilmektedir.

2001 yılında açıklanan"Toyota Way", Toyota'nın metodlarını ve iş hedeflerini dünya çapında tüm Toyota çalışanlarıyla paylaşması ve ortak kültür oluşturulması amacıyla hazırlanmıştır.
Toyota Türkiye de, kurulduğu günden bugüne Toyota Way'i uygulamaktadır. Bugün de şirketimiz yüksek kaliteli araçları Toyota Way yöntemine göre üreten bir Avrupa üretim üssü haline gelmiştir.
 

Toyota Way'in iki temel unsuru vardır:

1- Sürekli İyileştirme
2- İnsana saygı

1 - Sürekli İyileştirme:

Hiçbir zaman mevcut durumumuz ile yetinmeyiz, her zaman en iyi fikirler ve çabalar ile işimizi geliştirmeye çalışırız.

1.1 Mücadele:
Uzun vadeli vizyon oluştururuz. Hedeflerimizi gerçekleştirmek için yaratıcılık ve cesaret ile zorluklara göğüs gereriz.

1.2 İyileştirme (Kaizen):
İşimizi, yaratıcı ve geliştirici fikirler ile sürekli geliştiririz.

1.3 Yerinde İnceleme:
Doğru kararlar verebilmek için konunun kaynağına ineriz. Uyum içerisinde hedeflere ulaşırız.

2 - İnsana Saygı:

Toyota topluma, çalışanlarına ve paydaşlarına saygı gösterir.

2.1 Saygı:
Biz birbirimizi iyi anlayabilmek için çaba sarfederiz, sorumluluk alırız ve karşılıklı güveni oluşturabilmek için elimizden geleni saygı içerisinde yaparız.

2.2 Takım çalışması:
Kişisel ve iş gelişimini teşvik ederiz, gelişim fırsatlarını birbirimizle paylaşırız ve bireysel ve takım performanısını artırmaya gayret ederiz.