TOYOTA OTOMOTİV SANAYİ TÜRKİYE A.Ş.
Yazı Boyutu
a A

16’ncı Geleneksel Ekiden Yarışlarında Renkli Anlar Yaşandı

15 Mayıs 2018

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye ve yan sanayi çalışanlarıyla ailelerini bir araya getiren 16’ncı geleneksel Ekiden yarışları hem katılımcılara hem de izleyenlere keyifli anlar yaşattı. Yarışmanın bu yılki kazananı Efsane A Takımı takımı oldu.

 

Birlik beraberliğin ve dayanışma duygusunun kuvvetlendirilip, takım ruhu ve motivasyonu artırmak amacıyla Toyota Otomotiv Sanayi tarafından düzenlenen geleneksel Ekiden yarışlarının 16’ncısı bu yıl 22 Nisan Pazar günü gerçekleşti. 2003 yılından bu yana aralıksız organize edilen yarışlara bu yıl 140 takımdan 1540 koşucu katıldı. Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye’nin Sakarya’daki üretim tesislerinde bulunan 950 metrelik koşu pistinde gerçekleşen yarışlarda EFSANE A TAKIMI takımı birinciliği alırken, Challengers takımı ikinci, Dragon takımı ise üçüncü oldu. Çalışanlar ve ailelerini heyecan dolu anlar yaşatan Ekiden yarışları yaklaşık 5000 kişinin katılımıyla bu yıl da büyük ilgi görürken, katılımcılar sadece yarışmakla kalmayıp aileleriyle beraber doyasıya eğlenme fırsatının da sahibi oldu.

 

Yarışların açılış konuşmasını yapan Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Genel Müdür ve CEO’su Hiroshi Kato, Ekiden yarışlarının ekip ruhu ve dayanışma gücünü artıran özelliğini vurgularken, “Sakarya üretim tesislerimizde çalışanlarımız ve yan sanayilerimize yönelik düzenlediğimiz Ekiden yarışlarını 2003 yılından beri aralıksız olarak gerçekleştirmekten dolayı çok mutluyuz. 16 yıldır bu yarışlarda başarıya giden yolda asla pes etmeme ve çalışma arkadaşlarımıza güvenerek birlik içinde mücadele etme duygusunu yaşıyoruz. Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye’nin büyümesiyle her yıl yarışmalara ilgi de yükseliyor. Bu yıl 140 takımın katılımı bizim için çok önemli” dedi. Kato ayrıca öncelikli konunun yarışların güvenlik ve sağlık bilinciyle tamamlanması olduğunun altını çizdi.

 

Ekip ruhu ve dayanışma gücünü artıran Ekiden yarışları, ismini 1917’de Japonya’da doğan bir bayrak yarışından alıyor. Takım üyelerinin birbirlerinin omzuna geçirdikleri “tasuki” denilen kuşağı takım arkadaşına devretmesiyle gerçekleştirilen Ekiden yarışı, Japonca’da istasyon anlamına gelen 'eki' ve iletmek anlamında kullanılan 'den' kelimelerinin birleşiminden oluşuyor.