TOYOTA OTOMOTİV SANAYİ TÜRKİYE A.Ş.
Yazı Boyutu
a A

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Üretime Başlıyor

14 Mayıs 2020

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, 11 Mayıs tarihinden itibaren üretime başlayacak.

 

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, hem Sağlık Bakanlığının hem de global yetkililerin tavsiyeleri doğrultusunda çalışanlarının sağlığını korumak ve iş ve toplum sağlığını desteklemek amacıyla 21 Mart tarihinde üretime ara vermişti.

 

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, öncelikle 11 Mayıs’ta ekipleri bir araya toplayacak ve ilk günü, güvenlik kurallarını ve yeni çalışma ortamını iyi anlamalarını sağlamak için uygulamaya getirilen yeni protokollere bir giriş olarak kullanacak. Üretim, 12 Mayıs’ta hızı düşürülmüş bir şekilde başlayarak, ilerleyen günlerde ve haftalarda kademeli olarak arttırılacak.

 

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre üretime yeniden başlama kararı çeşitli faktörlere dayansa da öncelik eksiksiz ve detaylı hijyen ve sosyal mesafe kurallarını uygulayarak güvenliği sağlamaktır.

 

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye yetkililerin tavsiyeleri doğrultusunda uzun ve detaylı bir sağlık önlemleri listesi hazırlandı. Hazırlanan bu önlemler yönetim ve çalışan temsilcilikleri tarafından onaylandı ve gerekli olduğu durumlarda denetlenecek, gözden geçirilecek ve geliştirilecek bir formatta planlandı. Hazırlanan listede sosyal mesafenin korunması, maskelerin zorunlu kullanımı, yeni normal için ayrıntılı fabrika hazırlığı, yeni önlemlerin kapsamlı simülasyonları, paylaşılan alanlardaki temizlik ve dezenfekte işlemlerinin sıklaştırılması, çalışma programlarının uyarlanması, 3C kuralının uygulanması (Yakın temas, kalabalık ve kapalı alan yok), şirket servisleri ve kafeteryasındaki ekstra hijyen kuralları yer alıyor.

 

Üretime ara verilen süre boyunca Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, fabrikanın bakım faaliyetleri, ekipman geliştirmeleri ve gelecekteki proje hazırlıkları gibi çalışmalarını sürdürdü. Bunlara ek olarak Japon marka, çevresindeki toplulukların sağlık hizmetlerinin desteklemesinin yanında üretim becerileri ve uzmanlığı ile de topluma katkıda bulundu. Yerel hastanelere 30.000 maske ve 7.500 yüz siperi bağışlamakla birlikte Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye çalışanları 13 tıbbi test kabini üreterek hastanelere başladı. Bu kabinler, sağlık personelinin insanlara temas etmeden koronavirüs testi yapmasına imkan sağlıyor. Ayrıca Sakarya Hastanesi’nin iki adet ventilatör ihtiyacını gidecek şekilde bağış yapıldı.  

 

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Başkanı ve CEO’su Toshihiko Kudo, “Koronavirüs salgını nedeniyle çalışanlarımızın sağlığı her zaman önceliğimiz olduğu için üretimi durdurup 7 hafta boyunca beklemeye karar verdik. Burada en önemli şey güvenli bir şekilde yeniden başlamaktır. Çalışanlarımız için gerekli önemleri aldık. Umarım zor günleri ardımızda bırakarak normalleşmeye katkıda bulunabiliriz” dedi.