TOYOTA OTOMOTİV SANAYİ TÜRKİYE A.Ş.
Yazı Boyutu
a A

Toyota Türkiye en büyük otomobil ihracatçısı oldu

22 Mart 2010
Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye ilk altı aylık üretim ve ihracat sonuçlarını açıkladı.
 
Corolla Sedan, Station Wagon ve Verso modellerinin üretim ve ihracatını gerçekleştiren Toyota Türkiye, Ocak - Haziran 2004 döneminde 58,645 adet otomobil üreterek, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 73'lük bir üretim artışı gerçekleştirdi. Aynı dönem içinde ihraç edilen araçların sayısı da geçen yıla göre yüzde 74 artarak 53,517 adete ulaştı. Bu yıl üretim ve ihracatına başlanan yeni Corolla Verso, Toyota Türkiye için bir dönüm noktası olurken, Corolla Verso'nun da ürün gamına eklenmesiyle, Toyota Türkiye ilk altı ayda 769 milyon Dolar'lık ihracat yaparak Türkiye'nin en büyük otomobil ihracatçısı konumuna ulaştı. İlk altı ayda Almanya başta olmak üzere Avrupa Birliği ülkeleri ana ihracat ülkeleri oldular.
 
Toyota Türkiye Başkan ve CEO'su Koji Kobayashi yayınladığı mesajda ilk altı ayı değerlendirdi:
"İlk altı ay sonuçlarımız hem Toyota'nın Avrupa'daki faaliyetleri hem de Türkiye ekonomisi için çok önemli. Üretimimizin rekor düzeylere ulaşmasıyla Avrupa operasyonuna olan katkımız arttı. Corolla Sedan, Station Wagon ve Verso'nun kalitesi hem Toyota içinde hem de müşterilerce takdir ediliyor. Ayrıca, ilk altı ayda 769 milyon Dolar'lık ihracat yaparak Türkiye'nin en büyük otomobil ihracatçısı olduk. Yıl sonu itibarıyla da Türkiye'nin bir numaralı otomobil ihracatçısı olmayı hedefliyoruz."
 
İlk altı ayda Toyota Türkiye tarafından 30,180 adet yeni Corolla Verso üretildi ve söz konusu üretimin 28,480 adedi ihraç edildi. Aynı dönemde gerçekleşen Corolla Sedan ihracatı 13,151 adet olurken ve Station Wagon ihracatı ise 11,886 adet olarak gerçekleşti.
İlk altı ayda Toyota Türkiye'nin toplamda en çok ihracat yaptığı ülke Almanya oldu. Almanya'yı Polonya, İtalya, Rusya ve Fransa izledi. Öte yandan, bu yıl üretim ve ihracatına başlanan yeni Corolla Verso'nun en çok ihraç edildiği ülkeler ise Almanya, İtalya, Fransa, İngiltere ve Hollanda olarak sıralandı.
 
Toyota Türkiye yeni Corolla Verso'nun dünyadaki tek üretim üssü. Bu yıl açıklanan Euro NCAP güvenlik testi değerlendirme sonuçlarında yeni Corolla Verso en yüksek sonuç olan 5 yıldızla derecelendirilmişti.
 
Toyota Avrupa'da da rekora doymuyor
 
Toyota Avrupa'da, ilk 6 aylık dönemde 502,016 adetlik satışa ulaşarak bir kez daha rekor kırdı. Avrupa'daki satışlarını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15 arttıran Toyota, tarihinde ilk kez 6 aylık dönemde 500,000 adet sınırını aşmış bulunuyor. Bu dönemde Toyota'nın Avrupa'daki pazar payı ise geçen yıl elde ettiği yüzde 4.7'den 5.1'e yükseldi. Toyota Avrupa'nın en büyük 5 pazarında büyümesine devam ederken ve tamamı Avrupa'da üretilen ana modellerinin satışlarını da artırdı.