TOYOTA OTOMOTİV SANAYİ TÜRKİYE A.Ş.
Yazı Boyutu
a A

1 milyonuncu araç ve Yeni Nesil Verso

22 Mart 2010
Adapazarı - Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye AŞ (TMMT) bugün Adapazarı üretim tesislerinde 1 milyonuncu aracın üretimini kutladı. Yeni Nesil Verso, Sanayi ve Ticaret Bakanı Sn.Zafer Çağlayan ve diğer kamu yöneticilerinin, tedarikçilerin ve başta TMC Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sn.Kazuo Okamoto ve TME Başkan Yardımcısı Sn.Hiroyuki Ochiai olmak üzere üst düzey Toyota yöneticilerinin katıldığı törende üretim hattından çıktı.
 
Toyota Motor Europe Başkan Yardımcısı Sn.Ochiai: “Bugün kutladığımız Toyota Türkiye’nin yeni başarılarından dolayı çok memnunum ve hem 1 milyonuncu aracın, hem de Yeni Nesil Verso’nun seri üretiminin başlamasından dolayı son derece gurur duyuyorum. Toyota Türkiye, Toyota’nın Avrupa operasyonlarında çok önemli bir yere sahiptir. Bugün ulaşılan başarılar, çalışanların, tedarikçilerin ve diğer iş ortaklarının çabaları, bağlılıkları ve güçlü takım çalışması sayesinde gerçekleşmiştir” dedi.
 
Toyota Türkiye Genel Müdürü ve CEO’su Sn.Tamer Ünlü ise: “Bugün itibarıyla, toplam üretimimiz 1 milyon adede, toplam yatırımımız 1.2 Milyar Euro’ya ulaştı. Yeni Nesil Verso’nun üretimine başlamış bulunmamız da bizim için mutluluk vericidir. İçinde bulunduğumuz ekonomik kriz ortamında, bugün, Toyota Türkiye olarak eriştiğimiz bu iki noktanın anlamlı olduğunu düşünüyorum” dedi.
 
Toyota Türkiye’nin Corolla Verso ihracatına 2004 yılında başlaması ile birlikte, şu ana kadar, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere pek çok ülkeye ihracat gerçekleşti. Geçtiğimiz yıl, 2008 TÜV raporunda, Almanya’da en problemsiz araç seçilen Corolla Verso, ayrıca Fransa’daki JD Power araştırmasında da müşteri memnuniyetinde kendi sınıfının en iyi aracı olarak belirlendi.
 
“Dinamik tasarım” konsepti Yeni Nesil Verso’yu kompakt MPV müşterileri için ilk tercih haline getirdi. Motor gücünü %20 arttırırken, karbondioksit salınımını %12 azaltan Toyota Optimal Sürüş teknolojisi tüm motor tiplerine uygulandı. Yeni nesil Verso’nun geliştirilmiş sürüş dinamikleri, daha iyi denge, gövde kontrol ve sürüş konforu sağlıyor. Yeni Verso, güvenlik açısından en ileri teknolojide üretildi.
 
Türkiye’nin lider otomotiv ihracatçılarından Toyota Türkiye, halen Verso ve Auris modellerini üretiyor. 2008 yılında Avrupa’ya 120.000 araç ihraç edilirken, ihracat getirisi 1,5 Milyar Euro olarak gerçekleşti.