TOYOTA OTOMOTİV SANAYİ TÜRKİYE A.Ş.
Yazı Boyutu
a A

Toyota Türkiye’nin Yeni Sosyal Sorumluluk Projesi

14 Nisan 2011
TOYOTA TEKNİK EĞİTİM PROJESİ - TOYTEP
 
Toyota Türkiye ve Sakarya Valiliği İl Milli Müdürlüğü arasında 08.03.2011 tarihinde imzalanan protokol çerçevesinde, ilimizde bulunan meslek liselerindeki eğitim kalitesine katkıda bulunmayı amaçlayan TOYTEP projesi hayata geçirilmiştir. 
 
Üç aşamadan oluşan TOYTEP projesi, labaratuvar desteği, meslek lisesi öğrenci seminerleri ve yöneticilerine verilecek seminerleri kapsamaktadır.
 
Laboratuvar desteği:
Toyota Türkiye vereceği destek ile, meslek liselerinin mevcut labaratuvar koşullarının iyileştirilmesine ve öğrencilerine daha yeni ve profesyonel makine ve ekipmanlarla eğitim ve öğretimlerini gerçekleştirmelerini amaçlamaktadır. Daha önce de basına duyurulduğu üzere, Fatih Teknik Meslek Lisesi Elektro-mekanik labaratuvarlarında yenileme çalışmaları devam etmektedir.
 
Öğrenci semineri:
TOYTEP projesinin bu aşamasıyla okul-sanayi işbirliğinin arttırılması hedeflenmiş, bunun yanısıra teknik ve mesleki eğitim alan öğrencilerin sanayinin beklentilerine cevap verecek nitelik ve donanıma sahip olarak mezun olmaları amaçlanmıştır. Seminer programı ve içeriği halen çalışılmakta olup, 2011-2012 eğitim-öğretim yılı başında öğrencilere okullarda verilmeye başlanacaktır. 
 
Yönetici semineri ve açılış töreni (12 Nisan 2011):
Toyota Türkiye tarafından, Sakarya ilinde teknik ve mesleki eğitim veren tüm okulların müdür, müdür yardımcıları ve atölye şeflerine yönelik seminer programı planlanmış olup, meslek liseleri yöneticilerinin Toyota'nın globalleşmiş yönetim ve üretim modellerini, girişimcilik ruhu ve kalite sistemleri hakkında bilgilendirilmesi amaçlanmıştır.
 
Nisan-Mayıs ayları içerisinde yirmibeşer kişilik 6 grup halinde yaklaşık 150 okul yöneticisinin katılacağı seminerler, Toyota Fabrikasında 09.00-16.30 saatleri arasında gerçekleştirilecek olup, Toyota Türkiye Kıdemli Eğitim Uzmanı Sn.Şafak Aydın tarafından verilecektir.
 
Seminerlerde okul yöneticilerine, Toyota Fabrikası gezildikten sonra Toyota Yaklaşımı, Global Yönetim Modelleri, Problem Çözme Teknikleri, Toyota Üretim Sistemi ve Verimlilik, Kaizen, Öneri Sistemleri ve Kalite Çemberleri konularında uygulamalı bilgiler verilecektir. 
 
Bu çerçevede, 12 Nisan 2011 tarihinde seminer programı, Vali Yardımcısı Sn.Muhammer Aksoy, İl Milli Eğitim Müdürü Sn. Murat Yazıcı, Toyota Türkiye Genel Müdür ve CEO'su Sn. Orhan Özer, Kurumsal Strateji Planlama Koordinatörü Sn. Takanori Meguro, okul Yöneticileri ve basın mensuplarının katıldığı bir törenle başlatıldı.
 
Törende, Toyota Türkiye Kurumsal İletişim Müdürü Sn.Muhsin Güneşlik açılış konuşmasını yaparak, TOYTEP projesi hakkında bilgi verdi. Ardından kürsüye çıkan Toyota Türkiye Genel Müdür ve CEO'su Sn. Orhan Özer şunları söyledi:
"İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte geliştirdiğimiz yeni topluma katkı projemiz, Toyota Teknik Eğitim Projesi-TOYTEP  aktivitesinin ilk adımı olan "Yönetici Seminerleri"ne bugün itibariyle başlıyoruz. Bilindiği gibi kalkınmanın en önemli gerekliliklerinden biri  sanayileşmedir. İşgücünün iyi eğitim almış ve kalifiye olması, sanayileşmenin sürüdürülebilirliği açısından kuşkusuz çok önemlidir. Toyota Teknik Eğitim Projesi işte bu noktadan hareketle geliştirilmiştir. Sosyal sorumluluğumuz olarak gördüğümüz eğitim konusunda topluma katkımızı da bu aktiviteyle pekiştirmiş olacağız. Bu proje bizim olduğu kadar ülkemizin diğer sanayi önderleri açısından da yetişmiş işgücü ihtiyacına katkı sağlıyacaktır. Projenin bugün başlayan yönetici semineri aktivitesiyle öğrencileri yetiştirecek değerli öğretmenlerimizi Nisan ve Mayıs ayları boyunca Fabrikamızda konuk ederek, kendilerini Toyota Üretim Ve Yönetim Sistemleri hakkında bilgilendireceğiz. Eğitimcilerden sonra öğrencilere yönelik olarak seminer aktivitemize devam etmeyi planlıyoruz. Projenin geliştirilmesinde, uzunca bir süredir birlikte çalışma fırsatı bulduğumuz, Sakarya Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü destekleri ile bize güç verdiler. Kendilerine teşekkürlerimi ve en derin saygılarımı sunarım. Projemizin, ilimizde, bölgemizde ve ülkemizde teknik eğitimin gelişimi açısından olumlu sonuçlar vermesini ve ülkemiz ekonomisine katkıda bulunmasını temenni ederim.
 
Tören, Vali Yardımcısı Sn.Aksoy'un Toyota Türkiye Genel Müdür ve CEO'su Sn.Orhan Özer'e teşekkür plaketi vermesi ile sona erdi.