TOYOTA OTOMOTİV SANAYİ TÜRKİYE A.Ş.
Yazı Boyutu
a A

Toyota Türkiye 21 Nisan-2 Mayıs tarihleri arasında üretime ara veriyor

18 Nisan 2011
Toyota’nın tüm Avrupa fabrikalarında 21 Nisan – 2 Mayıs tarihleri arasında üretim yapmama kararı kapsamında Sakarya’da bulunan Toyota Türkiye fabrikasında da üretimin belirtilen tarihler arasında yapılmayacağını duyuruyoruz.
 
11 Mart 2011 tarihinde Japonya’da gerçekleşen büyük deprem felaketinden sonra ortaya çıkan parça tedarik problemleri nedeniyle Toyota, Avrupa’da bulunan İngiltere, Fransa, Polonya ve Türkiye olmak üzere 5 üretim merkezinde Nisan ayı sonu ve Mayıs ayı başı itibarıyla üretim yapmama kararı aldı.
 
Toyota Türkiye Genel Müdür ve CEO’su Sn.Orhan Özer konu ile ilgili değerlendirmesinde, “Toyota Avrupa’nın kararı doğrultusunda 21 Nisan ve 2 Mayıs tarih aralığında fabrikamızda üretim yapılmayacaktır. Parçalarımızın büyük çoğunluğu Türkiye ve Avrupa’dan tedarik edilmekle birlikte, Japonya’dan temin ettiğimiz kısıtlı sayıda da olsa bazı parçalarda tedarik açığı yaşanmaktadır. Parça tedarik süreci şirketimiz ve Toyota Avrupa tarafından hassasiyetle takip edilmeye devam edilecektir. Durumun normale dönmesi amacıyla, öncelikle Japonya’daki parça tedarik zincirinin mümkün olan en kısa zamanda düzenli olarak çalışmaya başlaması için, gereken çalışmalar yapılmaktadır. Bu dönem sonrasında gerek Toyota Türkiye gerekse Avrupa’da diğer fabrikalarımızın bütün gayretleriyle çalışarak yıl başında planladıkları üretim rakamlarını gerçekleştireceklerine inanıyorum” dedi.
 
Toyota Japonya’daki fabrikalarında 18 Nisan tarihi itibarıyla % 50 kapasite ile üretime başlayacaktır. Verso ve Auris modellerini Sakarya’daki fabrikasında üreten Toyota Türkiye’nin 2011 yıl sonu üretim hedefi 95 bin adettir.