TOYOTA OTOMOTİV SANAYİ TÜRKİYE A.Ş.
Yazı Boyutu
a A

Toyota Türkiye'de Üretim Normale Dönüyor

17 Mayıs 2011
Toyota Türkiye’de üretim 1 Haziran’dan itibaren % 100 normale dönüyor Parça tedariğinde yaşanan sorunun giderilmesinin ardından, Toyota’nın Avrupa’da üretime ara veren diğer üretim tesisleri gibi Toyota Türkiye’de de üretim tahmin edilenden oldukça erken bir tarihte, 1 Haziran itibarıyla normale dönüyor.
 
Toyota Türkiye Genel Müdür ve CEO’su Sn.Orhan Özer konu ile ilgili değerlendirmesinde, “Japonya’dan temin ettiğimiz parçaların tedarik sorunu giderilmiş olup, üretimimiz 1 Haziran tarihi itibarıyla %100 normal seviyede gerçekleşmeye başlayacaktır. Bazı Avrupa tedarikçi firmalarından alınan parçalarda yaşanan tedarik sıkıntısı, 1 Haziran tarihi itibarıyla çözülmüş olacaktır. Toyota'nın diğer tüm Avrupa fabrikalarında oldugu gibi, Toyota Türkiye’de de üretim 1 Haziran itibariyle deprem öncesi planlanan normal seviyesine dönecektir. Problem kalıcı olarak çözülene kadar, parça tedariği yakindan takip edilmeye devam edilecektir. Yoğun çabalar neticesinde sorunun tahmin edilen tarihin çok öncesinde giderilmesi, çalışanlarımız ve müşterilerimiz açısından sevindiricidir. Bu süreçte motivasyonlarını yüksek tutarak, özveriyle çalışmalarını sürdüren çalışanlarımıza ve tedarikçilerimize teşekkür ederim. Şimdiye kadar her konuda olduğu gibi, şeffaflıkla deprem ve tsunami felaketinde yaşanılan süreci aktardığımız kamuoyu ile bu haberi de paylaşıyor olmaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Daha önce de belirttiğimiz gibi, bu dönem sonrasında gerek Toyota Türkiye gerekse Avrupa’da bulunan diğer fabrikalarımızın bütün gayretleriyle çalışarak yıl başında planladıkları üretim rakamlarını gerçekleştireceklerine yürekten inanıyorum. Son olarak, Toyota markasına güvenen tüm müşterilerimize bize verdikleri destek için teşekkür ediyorum” dedi.
 
11 Mart 2011 tarihinde Japonya’da gerçekleşen büyük deprem felaketinden sonra ortaya çıkan parça tedarik problemleri nedeniyle Toyota’nın, Avrupa’da bulunan İngiltere, Fransa, Polonya fabrikaları ile Toyota Türkiye’de de 8 gün üretim yapılamamış, Mayıs ayında da kısmen daha düşük seyiyede üretim gerçekleştirilebilmişti. Verso ve Auris modellerini Sakarya’daki fabrikasında üreten Toyota Türkiye’nin 2011 yıl sonu üretim hedefi 95 bin adettir. 1.2 Milyar Euro’luk yatırımı ve 3.000 çalışanı ile Toyota Türkiye, yaptığı kaliteli üretim ile ekonomiye ve topluma katkıda bulunmaya devam etmektedir.