TOYOTA OTOMOTİV SANAYİ TÜRKİYE A.Ş.
Yazı Boyutu
a A

Çevreci Araçlar Listesinde Dört Toyota Modeli

19 Ağustos 2011
 Toyota Avrupa tarafından yapılan basın açıklaması aşağıda yer almaktadır:
Almanya’nın saygın kurumlarından VCD-Verkehrsclub Deutschland (Almanya Trafik Klubü) tarafından yayınlanan 2011/2012 en çevreci araçlar listesinde, Toyota modelleri listenin en başında yer aldılar. 385 aracın değerlendirildiği listede ilk 4 araç olarak, sırasıyla Lexus CT 200h-Hibrid, Toyota Prius, Toyota iQ 1.0 VVT-I ve Toyota Auris-Hibrid bulunuyor. Araçların değerlendirme sonuçları sırasıyla 7.83, 7.53, 7.43 ve 7.33’tür.
 
Ayrıca Lexus CT200h-Hibrid ve Toyota Auris Hibrid kompakt araçlar listesinde birinci ve ikinci olarak yer alırken, Toyota Prius en çevreci aile otomobili seçildi.
 
Karbondioksit emisyonu açısından en düşük çevresel etki değerlendirmesinde ise, 87 g/km değeri ile Lexus CT200h-Hibrid ikinci, Toyota Prius ve Auris hibrid ise 89 g/km değeri ile dördüncü oldular.
 
Konu ile ilgili açıklama yapan Toyota Avrupa Başkanı ve CEO’su Sn.Didier Leroy “Almanya’nın saygın bir kurumu tarafından yayınlanan bu bağımsız raporda Toyota’nın çevre konusunda sahip olduğu lider konumunun teyit edildiğini görmekten memnuniyet duydum. Bu değerlendirme tam hibrid teknolojisinin, daha düşük yakıt tüketimi elde ederken, mevcut motor ve aktarma organları teknolojilerine göre çevresel etki ve diğer zararlı etkenler açısından da açık bir avantaj sunduğunun teyididir” dedi.
 
VCD, Almanya’da sürdürülebilir çevre konusunda faaliyet gösteren bir sivil toplum kurumudur. Kurulduğu 1989 yılından bu yana çevreci araçlar listesini yayınlamaktadır. 2011/2012 yılı değerlendirmesinde 385 araç dikkate alınmış olup, karbondioksit salınımı 180 g/km’dan yüksek olan araçlar değerlendirmeye alınmamıştır. Değerlendirme kriterleri olarak karbondioksit salınımı, gürültü kirliliği, diğer zararlı emisyonlar ve çevreye etki unsurları dikkate alınmıştır. İlgili raporun yer aldığı websitesine http://www.vcd.org/auli_2011_2012.html linkinden ulaşmak mümkündür.