TOYOTA OTOMOTİV SANAYİ TÜRKİYE A.Ş.
Yazı Boyutu
a A

Fatih Endüstri Meslek Lisesi-Toyota Eğitim Atölyeleri Açılış Töreni

21 Ekim 2011
Toyota Türkiye ve Sakarya Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce, ilimizde bulunan meslek liselerindeki eğitim kalitesine katkıda bulunmayı amaçlayan Toyota Teknik Eğitim Projesi (TOYTEP)’in ikinci basamağı atölye desteği idi. Bu proje kapsamında Toyota Türkiye tarafından yenilenen Fatih Endüstri Meslek Lisesi Elektromekanik Eğitim Atölyeleri’nin açılışı 23 Eylül 2011 Cuma günü gerçekleşti.
 
12 Nisan 2011 tarihinde hayata geçirilen bu sosyal sorumluluk projesi ile Toyota Türkiye, meslek liselerinin mevcut eğitim ortamlarının iyileştirilmesini ve öğrencilerin daha iyi şartlarda ve günümüz teknolojisine uygun ekipmanlarla eğitim almalarını amaçlamaktadır. Bu sebeple atölyelerin tüm fiziksel şartları (yer döşemeleri, elektrik tesisatları, otomatik kapılar, soyunma dolapları, lavaboları, öğretmenler odası ve sınıf gereçleri) yenilenmiş olup, öğrencilerin eğitimine katkıda bulunmak için 2 yeni eğitim aracı, son teknoloji motorlar, şanzımanlar, ölçüm cihazları, bilgiayarlar ve projektörler bağışlanmıştır.
 
Törende, Toyota Türkiye Genel Müdür ve CEO’su Sn.Orhan Özer şunları söyledi: “Nisan ayında duyurusunu yaptığımız Toyota Teknik Eğitim Projesi – TOYTEP’in ikinci basamağı, Fatih Endüstri Meslek Lisesi Toyota Eğitim Atölyelerinin açılışı dolayısıyla bugün sizlerle biraradayız. İlimizdeki meslek liselerimizde eğitim gören öğrencilerin teknik eğitim alanlarının iyileştirilmesini amaçlayan proje kapsamında ilk olarak Fatih Endüstri Meslek Lisesi’nin mevcut eğitim atölyesini yeniledik. Atölye ile ilgili olarak Mayıs ayından bu yana sürdürdüğümüz çalışmalarımızı, 2011-2012 eğitim dönemine yetiştirerek, öğrencilerimizin yeni öğretim yılında bu yeni atölyelerde eğitim almalarını sağlamayı amaçlamıştık. Bu amacımızı gerçekleştirmiş olmaktan dolayı mutluyuz. Toyota Teknik Eğitim Projesini, sanayileşmede iyi yetişmiş işgücünün gerekliliğinden yola çıkarak geliştirdik. Şirketimizde de üretimde çalışan arkadaşlarımızın % 95’i meslek lisesi mezunudur. Sadece biz değil ülkemizin diğer sanayi önderleri de meslek liselerinden mezun, iyi yetişmiş eleman istihdam etmektedirler. Toyota Türkiye olarak, sosyal sorumluluklarımız kapsamında, kuruluşumuzdan bu yana teknik eğitime olan desteklerimizi, daha çok ekipman bağışı şeklinde gerçekleştirdik. Şu ana kadar teknik eğitim materyali olarak kullanılmak üzere 42 adet otomobil, 620 adet motor ve 392 adet vites kutusu Türkiye’nin her bölgesinden bizlere ulaşan meslek liselerine verilmiş durumdadır. Bunların önemli bir kısmı da elbette ki, ilimizdeki meslek liselerinde bulunmaktadır. Sakarya’da, eğitim-çevre ve trafik konularında öncelikli olmak suretiyle sosyal sorumluluk faaliyetlerimiz devam edecektir. Bugüne kadar yaptığımız çalışmaların hepsinde işbirliğini ve desteğini aldığımız Sakarya Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne teşekkürlerimi sunarım. Tüm eğitim camiasına ve sevgili öğrencilerimize başarılı ve verimli bir eğitim yılı temenni eder, bugün bu törene katılan herkese teşekkür ederim” dedi.