TOYOTA OTOMOTİV SANAYİ TÜRKİYE A.Ş.
Yazı Boyutu
a A

Toyota Türkiye “C Segment Sedan” Üretecek

02 Aralık 2011
  • C-Segment Sedan, Verso modeli ile birlikte Toyota Türkiye tarafından üretilecek
  • Seri üretim iki yıl içinde başlayacak
 
Sakarya — Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye’den yapılan açıklamaya göre, Sakarya’da bulunan üretim tesislerinde C segment sedan üretimine başlanacak. Yeni modelin Toyota Türkiye üretim hattından çıkışı, iki yıl içinde gerçekleşecek.
 
Konuyla ilgili olarak, Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye AŞ Genel Müdür ve CEO’su Sn.Orhan Özer ”C segment sedan üretiminin şirketimiz tarafından yapılacağını duyuruyor olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. 1994-2006 yılları arasında ürettiğimiz Corolla modeli dolayısıyla sedan otomobil üretimi konusunda önemli bir tecrübemiz var. Bu karar, kaliteli üretimimize ve çalışanlarımızın, yan sanayimizin, tüm iş ortaklarımızın özverili çalışmalarına duyulan güvenin bir sonucu olarak verilmiştir. Türkiye ekonomisine ve topluma katkılarımız artarak devam edecektir” dedi.
 
C segment sedan projesi için planlanan ek yatırım tutarı 150 Milyon Euro’dur. Toyota Türkiye, Sakarya fabrikasında istihdam edilmek üzere mevcut işgücüne ilave olarak 400 kişilik yeni eleman alımı gerçekleştirecektir. Verso modelinin yanısıra üretimi gerçekleşecek olan yeni proje ile birlikte Toyota Türkiye’nin toplam üretim miktarı ve yerlileştirme de artacaktır.
 
Toyota'nın Avrupa üretiminde optimizasyon ve C segment üretiminde yerlileştirme stratejisi ile paralel olarak, ilgili segmentte sedan üretimi Toyota Türkiye tarafından yapılacak olup, C segment hatchback üretimleri de Toyota İngiltere Fabrikası tarafından gerçekleştirilecektir.