Toyota Üretim Sistemi

Yazı Boyutu
A
a

Toyota Üretim Sistemi

Toyota üretim sistemi (TPS) araç üreticileri ve diğer üretim tesisleri arasında da Dünya çapında bir üne sahip olmuştur. TPS, sistemlerden mudaların-gereksiz kaynak kullanımları- yok edilmesi ve sonuç olarak verimliliğin artırılması anlamına gelmektedir. Temel hedef, kaynakların tümünün üretim hattına doğru yönlendirilmesi ile yüksek kaliteli ürünlerin müşteriye ulaşmasını sağlamaktır.

Tam zamanında üretim felsefesi, TPS´in temel bileşenlerinden birisidir. Üretim, sadece "müşteri" tarafından talep edilmesi durumunda yapılmaktadır. Burada "müşteri", bir Toyota bayisindeki potansiyel araç sahibi olabilceği gibi, üretim hattında bir sonraki iş istasyonu anlamına da gelebilmektedir. Ürün sadece "tam zamanında" teslim edilmektedir. Ne erken ne de geç.

TPS´in temel özelliği, hammaddeden ürün aşamasına kadar, üretimin "çekme" sistemine göre yapılmasıdır. Araç, üretim hattında ilerlerken, malzemeler ve parçalar üretecilerinden doğru zamanda fabrikaya getirilmektedirler.

                                                         

 

İlgili birimlerden iş isteği yapmak için "Kanban"´lar kullanılmaktadır. Eğer kanban ile istenmemişse, yeryüzü kaynakları stoğa üretim yapmak için kullanılmamaktadır. Bu aynı zamanda, problemlerin ortaya çıkmasını da sağlamaktadır. Büyük stoklar, problemlerin en rahat kendilerini gizleyebildikleri yerlerdir.

Andon ipleri, bir takım elemanın diğerlerini uyarması için kullanılmaktadır. Eğer bir problem var ise, andon ipi çekilmekte ve bir melodi ile birlikte, problemin olduğu yeri gösteren bir ışık da yanmaktadır. Bu durumda, takım liderleri problemin kökündeki sebebi bulabilmek için oraya gitmektedir. Eğer problem hemen kolayca çözülemedi ise, hatanın devam etmemesi için hat tamamen durdurulmaktadır.

Bu, çalışanların sürekli işlerini geliştirmek ve problemleri çözmek için uğraştıkları bir kültürdür. TPS´in başarısı, iyi bir eğitime bağlıdır. Bu nedenle, iş başı eğitimleri ve başarılı fabrikaların bilgilerinin paylaşıldığı eğitimler çok önemlidir.

TPS, ancak tedarikçilerin de tam anlamı ile bu yöntemi uygulaması ile başarılı olabilir.

Bu da, müşterilerin, tedarikçilerin ve araç üreticilerinin hep birlikte verimlilik artışı sayesinde elde edilen avantajları paylaşmalarıdır.

TPS´in içerisinde "Saygı" kavramı vardır. Doğaya ve insanlığa saygı, Toyota´nın sürekli gelişim çalışmaları için motivasyon gücünü vermektedir.